Öğretmenlerin Ek Dersi Ücretlerinin Hesaplanmasının En Kolay Yolu

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Okulları Sınavları ile Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavlarında görev alan öğretmen ve idarecilerin ek ders ücretlerine ilişkin açıklama yaptı.

Öğretmenlerin Ek Dersi Ücretlerinin Hesaplanmasının En Kolay Yolu
Bu içerik 645 kez okundu.

Öğretmenlere ek ders ücret nedir? Öğretmenlere ek ders ücret hangi durumlarda verilir?Öğretmenlere ek ders ücret müjdesi verildi mi? Öğretmenlere 2016'da ek ders ücret verilecek mi? Öğretmenlere ek ders ücretleri ne zaman yatar? Öğretmenlere ek ders ücretleri 2016'da ne kadar zamlandı? Ek ders ücret hesaplama nedir? Ek ders ücret hesaplama nasıl yapılır? TEOG sınavında öğretmenler ek ders alacak mı? 2016 TEOG (2. Dönem) sınavında öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi? Ek ders ücretini kim ne kadar alıyor? hepsi ve daha fazlası Haber7.com'da sizler için biraraya getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Okulları Sınavları ile Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavlarında görev alan öğretmen ve idarecilerin ek ders ücretlerine ilişkin açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklarına ilişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme hükümleri gereği Bakanlığımız Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce hafta sonu yapılan merkezi sistem sınavlarında görev alan öğretmen ve idarecilere yönelik sınav ücretleri 'Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslarına' göre ödenecektir. Buna göre bugüne kadar yapılan sınavlarda görev alan bütün personelimizin sınav ücretleri de en kısa sürede toplu sözleşme hükümlerine uygun olarak ödenecektir" denildi.

ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ NEDİR?

Bir öğretmenin kendi ders programı haricinde öğretmeni olmayan derslere de girmesidir. Öğretmenler girdiği ek derslerden kanunun ilgili maddelerine göre ek ders ücretleri almaktadır.
Ayrica ögrenciler de bazen kendi dersleri haricinde zayıf oldukları konularda ilave dersler alır ki bu uygulamayada ek ders denir.Ek ders ücretleri hesaplara yatmadan genellikle 4-5 gün önce öğretmenler odasına; oluşabilecek bir hatayı önlemek için kimin ne kadar ek ders ücreti alacağını bildiren bir kağıt asılır.

ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

Öğretmenler ek ders ücretini hesaplamak için sadece birkaç dakikasını alacak kolay bir işlemle ek ders brüt ve net rakamı öğrenebilirler. Haber7.com olarak sizlerin daha fazla vakit kaybetmeden ek ders ücretinizi hesaplamanız adına aşağıdaki bağlantı adresinden direk yönlendirme yapalım istedik.

http://hesabet.com/Hesaplama/Ogretmen_Ek_Ders_Ucreti_Hesaplama

 

ÖĞRETMENLERE EK DERS ÜCRETİ 2016'DA ZAM GELDİ Mİ?

2016 yılında ise bu ücretlere belli bir miktarda zam geldi. Saat başı öğretmenler için ek ders ücretlerine zam geldi.  Buna göre 2016 ek ders ücretleri ne kadar?  2016 yılı memur maaş zammı ve katsayı değişikliğiyle birlikte öğretmenlerin ek ders ücretleri de zamlanmış oldu. Devlet memuru kanununun 176. maddesinde ek ders ücreti ödenmesiyle ilgili açıklama mevcuttur. Ek ders ücretleri memur maaş zamlarına endekslidir. Yalnız başına ek ders için ayrı bir yönetmelik hazırlanmadıkça ya da bakanlar kurulu kararı olmadıkça ekstra zam yapılamaz. Ek derslerle ilgili en önemli sorunlardan birisi de ek ders ücretlerinin görev ve görevlilere dağıtımıdır.  Ek ders ücretleri, 657'nin 176. maddesine göre ödenmektedir. Bu madde şu şekildedir: "Madde 176 - Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerin 2016 Zamlı Ek Ders Ücretleri Ne Kadar Oldu?  Geçtiğimiz yılın ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmede öğretmenlerin beklentilerinden biri olan ek ders ücretlerinin zam oranları yer almaktaydı.2016 yılının girmesiyle öğretmenler beklentilerinin karşılanması konusunda beklemeye geçti.

 

 

EK DERS ÜCRETİNİ KİM NE KADAR ALIYOR?

-Gündüz öğretimi için, ders saati başına 140 gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunacak tutarda ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

-Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %25 fazlası ödenir.

-Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %100 fazlası ödenir.

TEOG SINAVLARINDA ÖĞRETMENLER EK ÜCRET ALACAK MI? (2016)

2016 yılı TEOG 2. Dönem Sınavına sayılı günler kala öğrencileri sınav stresi sardı. Bu sınavda görevli öğretmenleri de ek ders ücreti endişesi sardı. Ama endişe etmeyin, bu sınavlarda görevli alacak olan öğretmenlere görevleri karşılığında ek ders ücreti ödenecek.  Toplu sözleşmede alınan kararlar gereği MEB tarafından hafta sonu yapılan sınavlarda sınav ücreti ödenecekti. Ayrıca toplu sözleşmede yer alan "sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan" ibaresi nedeniyle ve TEOG sınavları hafta içi yapıldığından öğretmenler her bir oturum için 5 saat ek ders ücreti alacaklar.  Toplu sözleşme maddesi Madde 18-(1) 2006/11350 sayılı Kararın 12 nci maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara, 2006/11350 sayılı Karar uyarınca herhangi bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla, 18/1/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenir. Bakanlığın görüş yazısına göre TEOG sınavında görev alan öğretmen ve yöneticilere her bir oturum için 5 saat ek ders ücreti ödenecek. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Çorum Valiliğine gönderdiği resmi yazıda ; ** Sorumluluk sınavında görevlendirilen öğretmenlerin bu görevleri karşılığında 5 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaları, **Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerin, her oturum için 5 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaları, **Ortaöğretime geçiş ortak sınavı nedeniyle okulların tatil edilmesine bağlı olarak ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin, sınavda görev alıp almadıklarına bakılmaksızın o günlerde üzerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılmaları, **Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerden okulların tatil edilmesine bağlı olarak o günlere rastlayan ders görevini de yapmış sayılacak olanların, her iki duruma bağlı olarak ek ders ücretinden birlikte yararlandırılmaları, Gerektiği değerlendirilmektedir.”

öğretmen maaş hesaplama öğretmen ek ders hesaplama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Lucescu ile Konuştum, O Takımla Anlaştı!"
Mario Gomez'e Teklif Üstüne Teklif
Mario Gomez'e Teklif Üstüne Teklif